Mšice

Jméno: mšice, Aphidoidea (nejrozšířenější druhy: Mšice jabloňová, Mšice švestková, Mšice zelná, Mšice maková)

Vývoj: hmyz s proměnou nedokonalou

Vajíčka: Za rok mají mšice 6 až 16 generací, některé druhy až 30. Mšice přežívají přes zimu v podobě vajíček, na jaře se vylíhnou jako okřídlené larvy, do 10 dní dospějí, ztratí křídla. Tyto živorodé samičky žijí 3 týdny. Jedna samice naklade až dalších 250 samic, pokud má dostatek potravy.

Nymfy: Bezprostředně po narození začínají sát šťávu z buněk, svlékají se několikrát, za 7 až 10 dní jsou schopny reprodukce.

Dospělci: Samičky žijí max. 3 týdny. Při přemnožení jim narostou křídla, aby se mohly přesunout na nové působiště. Samci se líhnou koncem sezony s ochlazením, mšice se spáří, samice nakladou vejce, která přes zimu čekají na další sezonu.

Vzhled

Pomalu se pohybující drobný hmyz, dle druhu velikost od 2 do 10 cm, různá zbarvení (např. zelená, žlutá, černá, červená), hruškovité měkké tělo s tykadly a dlouhýma nohama. Tělo je zakončené chvostkem, dle něhož lze určit pohlaví.

Místa výskytu

Na mladých částech rostlin, kumulují se na spodní straně listů a na stoncích rostlin venkovních (včetně zeleniny) i těch pěstovaných v krytých prostorech typu skleník, foliovník.

Projevy přítomnosti na napadené rostlině

Napadené listy jsou zkroucené, deformované, rostlina celkově chřadne, nové pupeny jsou nepravidelného tvaru, rostlina má nezdravé zbarvení (listy černají).

Přípravky na hubení mšice

Pirimor SG