Blechy

Jméno: Blechy: Pulex irritans (blecha lidská), Ctenocephalides felis (blecha kočičí), Ctenocephalides canis (blecha psí)

Vývoj : Hmyz s proměnou dokonalou.

Vajíčka: Samičky blech kladou vajíčka na hostitelích nebo v ložním prádle a materiálu pelechů psů a koček. Vajíčka jsou  0,5 mm dlouhá, perleťově bílá. Larvy se líhnou obvykle za 2-3 dny.

Larvy: Larvy blech jsou beznohé, bělavé, maximálně 5 mm  dlouhé. Žijí ve vlhčích částech materiálu pelechů psů a koček a živí se detritem a trusem dospělých blech

Kukly: Kukly blech jsou uloženy v kokonech a dospělé blechy se líhnou, až když jsou rušeny otřesy, které kolem nich působí hostitelé.

Dospělci: Dospělé blechy jsou asi 2 mm dlouhé a žijí v asi 1 až 2 roky v závislosti na dostupnosti potravy a  teplotě prostředí.

Vzhled: Hmyz malých rozměrů, ze stran zploštělý, žluté až černé barvy s nazad obrácenými trny. V dospělosti saje krev na savcích a ptácích. Pohybují se skákáním při hledání nových hostitelů, při vyrušení nebo když stávající hostitel uhyne.

Způsob života: Dospělé blechy žijí v srsti hostitelů  nebo na místech, kde kladou samice vajíčka a žijí jejich larvy, tj. ve škvírách a štěrbinách, v kobercích, výstelkách zvířecích pelechů. Zde se larvy živí trusem dospělých blecha detritem. Blecha lidská může sát krev na liškách, ježcích, jezevcích a selatech. Blecha psí i blecha kočičí sají krev i na lidech.

Projevy jejich přítomnosti

Neklamným příznakem přítomnosti blech jsou u lidí svědící kožní reakce na pobodání, nejčastěji kolem kotníků a částech těla přiléhajících k místům výskytu dospělých blech.

Další doporučená literatura

Rupeš V. a kol.: Škůdci v domácnostech a boj proti nim, str.: 153,  Nussberger, 2002

Rupeš V.: Příručka dezinsekce a deratizace, 2. vydání, str.: 190, Sdružení DDD, 2014

Přípravky, které lze pro hubení použít, jsou:

Bandit Super 10 EW

Cytrol Forte

Alphaban Super

Dýmovnice Vulcan Fumers

Cimetrol Super

Actellic SG No. 20

Cytrol 10/4 ULV

Cytrol Super SG

Cytrol Dust

Cimetrol Trigger