Mravenec domácí
Jméno: Mravenec domácí, Lasius emarginatus
Vývoj: hmyz s proměnou dokonalou, žijící sociálním způsobem, vytvářejí kolonie (mraveniště).
Vajíčka: Vajíčka jsou malá, ledvinovitého tvaru, s hladkým, lepivým povrchem, což umožňuje, aby je dělnice přenášely ve svazcích.
Larvy: Larvy jsou bílé, beznohé a jsou krmeny dělnicemi. Zakuklí se asi za 3 týdny.
Kukly: Kukly jsou soudečkovité, bělavé, jejich vývoj trvá asi 2 týdny. Často jsou považovány za vajíčka mravenců, jsou však mnohonásobně větší. Z většiny z nich se líhnou dělnice, v určitých obdobích také samice (královny) a samci.
Dospělci
Dělnice: jsou bezkřídlé, asi 3-5 mm dlouhé, světle a tmavě hnědě zbarvené.
Samci: Jsou tmavě zbarvení, mají křídla, délka těla je 5-7 mm, vyskytují se v koloniích jen po určitou dobu. Při svatebním letu oplodní samice a uhynou.
Samice: Jsou zbarvené podobně jako dělnice, čerstvě vylíhlé mají křídla, dorůstají do 9-12 mm. Po oplození při svatebním letu jim křídla opadají a na novém místě zakládají nové kolonie a dožívají se několika let.
Způsob života
Velmi častý druh mravence na venkově i uvnitř velkých měst. Hnízda vytváří v základech domů, v zahradních zídkách apod. Kolonie jsou často velmi velké, s několika tisíci dělnicemi a jednou samicí a sídlí na stejném místě po mnoho let. Dělnice pronikají, především brzy na jaře do vnitřních prostor, zejména bytů i ve vyšších patrech. Při tom na fasádě domů vytvářejí dlouhé cestičky a do bytu pronikají v jednom místě, kolem oken nebo balkonových dveřích.
Projevy jejich přítomnosti
Dělnice se potulují po podlaze a kuchyňské lince kde vyhledávají potravu a vodu. Většinu roku však tráví nepozorovány venku.
Další doporučená literatura
Rupeš V. a kol.: Škůdci v domácnostech a boj proti nim, str.: 153, Nussberger, 2002
Rupeš V.: Příručka dezinsekce a deratizace, 2. vydání, str.: 190, Sdružení DDD, 2014
Přípravky, které lze pro hubení použít, jsou: