Moucha domácí
Jméno: Moucha domácí, Musca domestica
Vývoj: Hmyz z proměnou dokonalou
Vajíčka: Jsou kladena do rozkládajících se rostlinných zbytků nebo zvířecího hnoje. Larvy se líhnou za 8 hod. až 2dny.
Larvy: Jsou bělavé, beznohé. Dorůstají délky 12 mm a během týdenního vývoje se třikrát svlékají. Pak vytvářejí hnědé, soudečkovité kukly.
Kukly: Stádium kukly trvá 1-2 týdny.
Dospělci: Dospělé samice a samci jsou 6 mm dlouzí. Mají šedě pruhovanou hruď a žlutavý zadeček. Dožívají se několika týdnů, v závislosti na dostupnosti potravy a teplotě prostředí.
Vzhled
Larvy jsou bělavé a beznohé. Obvykle žijí v polotekutém materiálu, který je jejich potravou. Těsně před zakuklením přestávají přijímat potravu, z polotekutého materiálu vylézají a hledají si suché a teplé místo, kde se zakuklí. Kukly jsou asi 6 mm dlouhé, nejdříve bělavé, postupně tmavnou až do temně hnědé barvy. Dospělci mají jeden pár křídel, která jsou v klidu mírně roztažená.
Způsob života
Mouchy domácí je rozšířena po celém světě. V podmínkách ČR je její výskyt vázán především na objekty živočišné výroby, porodny prasat, teletníky. Odtud můžou zalétávat do bytů a různých potravinářských provozoven a výroben. Samice kladou vajíčka do hnoje v němž se vyvíjejí larvy.
Projevy přítomnosti
Larvy produkují při svlékání nepříjemně zapáchající amoniak, zejména, když jich je větší množství. Dospělci se zdržují především ve vnitřním prostředí a obtěžují tím, že usedají a lezou po lidech, potravinách, zvířatech a krmivech. Z hnojišť a exkrementů přenášejí choroboplodné zárodky.
Další doporučená literatura
Bartoš J., Verner P.H.: Ochrana proti skladištním škůdcům a chorobám, str.: 343, SZN, 1979
Rupeš V. a kol.: Škůdci v domácnostech a boj proti nim, str.: 153, Nussberger, 2002
Rupeš V.: Příručka dezinsekce a deratizace, 2. vydání, str.: 190, Sdružení DDD, 2014
Stejskal V.: Ochrana před potravinovými a hygienickými škůdci, str.: 114, Vyšehrad, 1998
Přípravky, které lze pro hubení použít, jsou: