Mšice jsou velikostí malé, ale pro vaši flóru jsou hrozbou velkou. Srdce každého zahrádkáře při pohledu na rostliny obalené tímto škůdcem naříká. Mšice je protivník urputný a malé rozměry jednotlivců dohání formou hotových legií, jež se díky neobvyklému životnímu cyklu šíří po rostlinách všeho druhu děsivou rychlostí. Jde o nejčastějšího škůdce, který nepohrdne téměř žádným druhem rostlin. Proto jakmile mšice objevíte i v malém množství, jednejte rychle! Přizvěte na pomoc spolehlivý prostředek na hubení mšic.
Hubení mšic aneb Ani skleník vaše rostliny neochrání
Existuje mnoho druhů mšic mnoha zbarvení od zelené přes černou až po červenou. Jen na území ČR jich žije přes 850 druhů. Velké jsou od 2 až do 10 centimetrů. Napadají rostliny nejen na otevřených zahradách a květiny na terasách, ale také v uzavřených sklenících, foliovnících apod. Ničí jak okrasné, tak užitkové rostliny. Navíc škodí celoročně, každoročně.
Tip
Jak poznáte rostlinu napadenou mšicemi?
Napadené listy jsou zkroucené, deformované,
rostlina celkově chřadne, nové pupeny jsou
nepravidelného tvaru, rostlina má nezdravé
zbarvení.
Vývojový cyklus mšic je rozdílný podle druhu. Každý rok tak ve svém skleníku můžete narazit na jinak vypadající “překvapení”. Přes zimu mšice přežívají jako vajíčka, z nichž se na jaře vylíhnou larvy. Ty dospívají během pár dní, v případě mšice skleníkové je to pouhých 5 až 8 dní. Proto je zásadní aplikovat vhodný insekticid hned při prvním zjištění výskytu mšic! Odnímají totiž z vašich rostlin velké množství tekutin, vylučují medovici a nepřímo škodí i přenosem virových chorob. Většina mšic škodí sáním na měkkých mladých částech rostlin.
Zajímavost
Jedna jediná samice dá život i dvěma stovkám dalších...
Jak na mšice chytře?
Klasickým způsobem aplikace prostředku proti mšicím je postřik, který je třeba často opakovat. Možná však nemáte k dispozici zádový ani ruční postřikovač. Možná si prostě jen chcete ušetřit trápení se složitými výpočty správné dávky či volby trysky a podobnými technickými parametry. Pak oceníte možnost použít v uzavřených prostorách skleníků a foliovníků zadýmování pomocí dýmovnice.
Některé z výhod dýmovnice:
- pronikne i k hluboce skrytým a přímo nezasaženým mšicím
- selektivní účinek výhradně na mšice – neškodí užitečném hmyzu (slunéčka a spol.)
- nepoškozuje květy okrasných rostlin, zeleninu, sazenice…
Spolehlivý produkt proti mšicím:
Dobrý den. Bojuji neúspěšně ve skleníku ze škůdci. Mšice, molice a možná i svilušky. V dávnějších dobách se skleník vykuřoval tabákem ale nějak mi nejde zapálit tak aby kouřil. Mám skleník plný květin v květináčích a zvláště jim chutnají ibišky. Četla jsem účinky dýmovnice a proto se ptám, kde mohu takovou dýmovnici koupit. děkuji za info. s pozdravem Rigdová