Jak se zbavit vos

admin    29.4.2016

Doma se vám zabydlelo vosí komando? Čeká vás likvidace vosího hnízda?

insects-563281_640Léto v plné síle. Srpen startuje. A vy startujete s nervy v kýblu pokaždé, když zahlédnete pruhovaný zadeček, jak vám vosa jako mazák sniper ostře vytáčí kolem hlavy ostrý oblouk? Je to tak, srpen je jejich měsíc, to jsou vosí manévry k vidění všude. A aby toho nebylo málo, je jich hned několik druhů, které nám strpčují prázdninové dny - kromě hubených, dlouhonohých vosíků nás trýzní hlavně agresivnější a baculatější vosy obecné. Nejhorší chátrou jsou ale sršni - největší z vosí rodiny. Kromě urostlého těla je nejlépe poznáte i podle oranžovějšího zbarvení.

 

vosa 2

Vosí verbež si staví papírová hnízda, a to v podstatě kdekoli - v zemi, v dutinách stromů nebo domovních zdí. Jestli se během popíjení mojita doma na balkoně či na chalupě v lese kolem vás tvoří nasupeně bzučící, nastartované šiky vos, mějte po ruce nějaký širokospektrý insekticidní prostředek, kterým se můžete hmyzích agresorů poměrně elegantně zbavit lokálním útokem. Pokud jich ale kolem vašich oken nebo přímo v místnostech pořádá nálety konstantně podezřele mnoho, přijměte neradostnou gratulaci - asi jste vyhráli jejich anketu o nejfajnovější dům v okolí a ony si někde ve spáře zdi vašeho obydlí vystavěly obydlí svoje. Někdy se dá léto s nimi přetrpět v napjaté atmosféře až do prvních mrazíků (ty vosám zatnou tipec spolehlivě a vy pak můžete bez obav "mrtvé" vosí hnízdo zlikvidovat), ale hlavně pokud máte děti, pravděpodobně vás čeká likvidace vosího hnízda. O to se pokoušejte jen tehdy, jestliže je vosí hnízdo snadno v dosahu. Pokud by hrozily gymnastické manévry na žebříku a podobně, rovnou zavolejte deratizátory. (Totéž doporučujeme i v případě, že se jedná o sršně. Zde končí legrace a touha po lovu může jít k šípku - prostě ty deratizátory bez váhání zavolejte!) Jestli se vendety ujmete sami, provádějte ji hlavně bez dětského a zvířecího publika - pesticidy na hubení vos jsou extrémně silné a jedovaté. Z tohoto důvodu po odvetné akci posbírejte veškeré mrtvé vosy v okolí, aby si je nedal váš pes ke svačině.

vosí hnízdoA teď jak by měl vypadat váš scénář při samotné likvidaci vosího či sršního hnízda: srandovně se oblečte! Chraňte naprosto celé tělo a i když je ve stínu 40, obujte gumáky nebo sněhule, zkrátka vysoké boty. Pusu si omotejte jako indický malomocný a horní část těla doplňte svářečskými nebo lyžařskými brýlemi - prostě něčím, co vás kompletně zakryje. Kvůli výše zmiňované jedovatosti insekticidních přípravků proti vosám veškeré oblečení po zákroku vyhoďte. Pokud nad leností vyhraje spořivost, tak si ty památeční levisky aspoň vyperte na vysokou teplotu. A teď zbystřete - v srpnu jsou vosy nejagresivnější, protože v tuto dobu se mezi posledními mláďaty sezony rodí samci plus královny pro příští rok, takže vosí kolonie je chrání v plné zbroji. Většina nejostřejších vojenských útoků v historii proběhla v noci - a vy zvolte při likvidaci vosího hnízda stejnou taktiku! V tuto denní dobu jsou vosy nejméně ostražité, dávají si dvacet, takže vykazují nejméně agresivní odezvu. Pokud jste šeroslepí nebo už v deset večer neudržíte otevřené oči, zaútočte v brzkých ranních hodinách. Každý dobrý vojenský stratég má připravený únikový manévr - i tady bez servítek opisujte! Poté, co pokropíte vosí hnízdo smrtící dávkou pesticidu, dekujte se do nejbližšího úkrytu. Asi nemusíme zdůrazňovat, že je poměrně potupné při úprku zakopnout o hrábě...

A trocha enviromentální výchovy na závěr - než při rodinné radě padne ortel likvidace vosího hnízda, přesvěčte se, že jde opravdu o vosy a ne o včely! Včely medonosné jsou nedocenitelně užitečné frajerky, přitom jejich počet se alarmujícím způsobem v posledních letech snižuje. Zagooglete a zavolejte nějakému blízkému včelaři a dojatě sledujte, jak si s láskou odnáší včelí přírůstek zdarma.

Přípravky na hubení vos

Cytrol Dust

Cytrol Forte

Cytrol Forte 250g

Cimetrol

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *