Proč i Češi chtějí vědět, jak vypadá štěnice

admin    1.6.2016

jak vypadá štěnice domácí

Taky jste si mysleli, že pohroma jménem štěnice patří výhradně do světa špindírů, co si po návštěvě toalety nemyjí ruce, povlečení mění každý druhý přestupný rok a koberce luxují vždy na svatého Dindy anebo i jindy?  No, možná už i někteří z vás, co si myjí ruce i před návštěvou toalety (a po ní dvakrát), zjistili, že štěnice domácí žádná podobná pravidla nereflektují. Když se rozhodnou s vámi vytvořit jednu společnou, šťastnou komunitu, prostě to udělají. Někdy se můžete přistěhovat vy do bytu, kde už štěnice ovládly celý prostor (nově zakoupená garsonka, studentské koleje...), jindy se přistěhují ony k vám (z hotelu na dovolené, v nábytku z bazaru, v dětském batohu z tábora...) V současné době došlo k jakési renesanci štěnice domácí a ta objevuje postupně krásy Evropy, Českou republiku nevyjímaje. Není proto žádná ostuda, pokud se rozhodnou objevovat i krásy vaší secesní vily po dědečkovi nebo fungl nového loftu vybaveném v nordic stylu. Štěnice na sociální status prostě nehledí.

stěnice domácí v posteli

 A jak tedy sofistikovaně diagnostikujete, že máte doma právě tyto spolubydlící, co nepřispívají na hypotéku a tetují vám po těle každou noc birazní obrazce? Než v ůbec objevíte někde v domácnosti dospělé štěnice domácí nebo jejich larvy, poznáte to většinou spolehlivě právě na svém zdecimovaném těle, na kterém štěnice hodují nejčastěji pár hodin před svítáním. Červená kousnutí svědí, protože hmyzáci do rány vypouštějí sliny bránící srážení krve, způsobující menší či masivnější imunitní reakci. Někdy si může začít jako první stěžovat pes Ferda nebo papoušek Blue, protože štěnice domácí nejsou rozhodně šovinistky a kousnou si s chutí do všeho, z čeho cítí teplou krev.
Abyste se ujistili, že jste v nemilosrdném, krvavém konfliktu opravdu právě se štěnicemi, posviťte si na ně někdy mezi jednou a třetí ranní. Když rozsvítíte (Moraváci si můžou rožnout), zaostřete na prostěradlo, zeď kolem postele a nakonec zvedněte matraci, odsuňte postel od zdi. Někde v těchto místech nejspíš objevíte černé tečky (a není to akné, jsou to výkaly štěnic), skupinky vajíček (ty zas vypadají pro změnu trochu jako lupy) a pokud nemáte moc dioptrií, pak bingo, objevíte asi i hejno dospělců. Ti jsou tak kolem 5mm velcí.

stěnice domácíJak na štěnice

Gratulovat k objevu asi nemá smysl, lepší bude rada, jak se zbavit štěnic. Možná je dobré pojmout celou akci jako bojovku a příležitost se družit, vždyť se říká, že neštěstí spojuje a v nouzi poznáš přítele. Spolubydlící na kolejích, přátelští sousedi ze společné bytovky... nejspíš nebudou proti vtipné hurá akci ve stylu Ghost Busters - každému členu můžete třeba přilepit na triko nálepku s obrázkem škrtnuté štěnice jako symbol celé srandy. V přípravné fázi pořiďte vhodné přípravky, postřiky na štěnice domácí. Může to být např. Cimetrol, nebo Cytrol Dust. Po spuštění likvidační party bude třeba vysát celý prostor (i na nestandardních místech) a poté hned vyslat jednoho člena týmu spálit sáček z vysavače. Další parťák může mezitím žehlit veškeré vyprané lůžkoviny, závěsy... Část týmu zatím freneticky stříká insekticidní přípravek na hubení štěnic (postřik na štěnice) na veškeré předměty v obydlí, které je také nutné ošetřit, a nezapomenout u toho ani na plochy pod dekoracemi na stěnách v blízkosti postelí, obvodové lišty, tapety, koberce... Nezapomeňte také na hřbety vázaných knih - možná je to příležitost konečně vyhodit učebnice ze základky a celkově podrobit příbytek zeštíhlení a zbavit se krámů, které už jsou stejně dávno jen lapačem prachu. Vše je však potřeba okamžitě uzavřít do pevných plastových pytlů a vyhodit do kontejnerů, jejichž obsah putuje na spálení. Kutilsky nadaní Bedbug-busters rozeberou postele a postříkají Cimetrolem všechno včetně roštu. (Složení postele i ostatních předmětů doporučuju jako afterparty, protože ke znovusložení nábytku už určitě nemáte původní ikeácké návody, takže se dá předpokládat, že si u toho užijete hodně srandy a vášně.)
A protože celý proces může být dle výše uvedeného postupu vlastně docela funky, utužíte sociální vztahy a navíc spácháte vynucený detox bytu a generální úklid v jednom, tak není důvod se hroutit! Život je přece zábava.
Další informace můžete získat v článku Jak na hubení štěnic.
Produkty proti štěnicím - přehled
Bandit Super info o produktu zde
Cytrol Forte 250g info o produktu zde
Cytrol Forte 2x10g info o produktu zde

Cimetrol

Cytrol Forte

Cytrol Forte 250g

Bandit Super 10 EW

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *